Ako ste se ikada pitali zašto su određeni proizvodi poput drvenog ugljena, zemlje za cvijeće ili soli za posipanje postavljeni ispred trgovina – niste jedini. No, ništa od toga nije slučajno. Raspored robe u supermarketima rezultat je pažljivo razrađene strategije koja koristi psihologiju potrošača kako bi potaknula kupnju, piše Fenix magazin.
Cilj - zadržati kupca i povećati potrošnju
Trgovine nisu samo prostori za opskrbu hranom i osnovnim potrepštinama – one su pažljivo oblikovani prodajni ambijenti. Svaki detalj, od rasvjete i mirisa do rasporeda proizvoda, ima cilj - zadržati kupca što dulje u prostoru i povećati njegovu potrošnju.
Primjerice, proizvodi viših cijena često se nalaze na razini očiju, kako bi ih kupac prvi primijetio. Jeftinije varijante, uključujući robne marke trgovine, namjerno se stavljaju niže ili više na police, gdje ih je teže uočiti. Ovaj trik neprimjetno utječe na izbor koji kupci donose u hodu.
Ni prostor ispred trgovine nije prepušten slučaju. U toplijim mjesecima ondje se često nalaze vreće drvenog ugljena ili zemlje za sadnju, dok se zimi pojavljuju sol za posipanje i drva za loženje. Ovi sezonski proizvodi ciljano su smješteni vani – ne zato što za njih nema mjesta unutra, već zato što bi zauzeli dragocjeni prostor na policama koji se može iskoristiti za artikle s većom zaradom.
Otežavaju krađu
Osim toga, velika i teška pakiranja lakše se smještaju u kolica kad su odmah na ulazu, a njihova masa također otežava krađu. Na prvi pogled, to možda ne izgleda kao atraktivna prezentacija, ali s marketinške strane – itekako ima smisla.
Supermarketi znaju da ljudi kupuju impulzivno, a cijeli prostor – uključujući i vanjski – osmišljen je da taj impuls što češće i lakše pokrene. Tako i vreća zemlje ili ugljena, koju niste planirali kupiti, lako završi u kolicima čim krenete prema ulazu.
POGLEDAJTE VIDEO: Kupci bojkotirali bojkot i napunili trgovine. Cijene ostale iste i što sad?