NOVI TREND NA IZBORIMA /

Političari sve više izbjegavaju sučeljavanja. Gjenero: 'Problem je prilično složen'

Image
Foto: Boris Scitar/PIXSELL

Trend izbjegavanja sučeljavanja započeo je još Andrej Plenković na parlamentarnim izborima 2020., a zapratio ga je i Zoran Milanović na prošlim predsjedničkim izborima.

14.5.2025.
15:12
Boris Scitar/PIXSELL
VOYO logo
VOYO logo

Političari u Hrvatskoj sve više izbjegavaju sučeljavanja, posebice oni kandidati kojima predizborne ankete daju veliku prednost nad ostalima. Neki od njih su aktualni gradonačelnici Zagreba i Splita, Tomislav Tomašević i Ivica Puljak.

Trend izbjegavanja sučeljavanja započeo je još Andrej Plenković na parlamentarnim izborima 2020., a zapratio ga je i Zoran Milanović na prošlim predsjedničkim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog čega je postalo 'in' izbjegavati sučeljavanja i je li šutnja doista 'zlato' u borbi za novi mandat, prokomentirao nam je politički analitičar Davor Gjenero, koji je detaljno analizirao razloge i moguće posljedice izbjegavanja debata.

Image
OČEKUJE MANDAT VIŠE /

Grmoja: 'Plenković se boji sučeljavanja. Sramotno je da želi još četiri godine mandata'

Image
OČEKUJE MANDAT VIŠE /

Grmoja: 'Plenković se boji sučeljavanja. Sramotno je da želi još četiri godine mandata'

Složen problem

"Problem je prilično složen. Naime, lako je organizirati debatu u izbornim sustavima koji sprečavaju fragmentaciju, dakle u nekom obliku većinskog sustava, za koji mislim da je daleko bolji i primjenjiviji na razini lokalne i regionalne samouprave, nego razmjerni sustav, kojim biramo predstavnička tijela", započeo je Gjenero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao veliki problem ističe veliki broj kandidata koji zapravo imaju vrlo male šanse za pobjedu.

Prag za ulaz u izbornu trku je očito prenisko postavljen, pa se u prvom krugu pojavljuje izrazito velik broj kandidata, od kojih neki neće nakon izbora biti predstavljeni niti u predstavničkom tijelu, a kamo li da bi imali ikakvu šansu da budu izabrani za individualnog nosioca izvršnih poslova, smatra analitičar.

'Debata s previše kandidata je neozbiljna'

"Problem je kako selektirati ozbiljne i neozbiljen kandidate, a izborno zakonodavstvo svima daje jednak pristup medijima. S osam kandidata je svaka debata neozbiljna. Nije dobar model u kojem bi se u debati aktualnog nosioca izvršnih poslova dovelo u format 7:1, dakle da u debati svi izazivači nastupaju protiv trenutačnog nosioca izvršne vlasti", rekao je Gjenero.

Izbjegavanje debate imali smo priliku vidjeti i na predsjedničkim izborima kada je Zoran Milanović pristao doći samo na jednu, na državnoj televiziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Problem nije lako riješiti, jer je on posljedica prije svega disfunkcije stranačkog sustava i pretjerane fragmentacije parlamentarne arene. Taj se problem može riješiti samo dugoročno, kroz više izbornih ciklusa, prije svega reformom izbornog zakonodavstva, ali i stranačkog sustava", smatra Gjenero.

Debate se izbjegavaju u većim gradovima

Izbjegavanje debata za lokalne izbore se, dakako, odnosi na one veće gradove gdje je stranački sustav u ozbiljnoj krizi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Doduše, u Splitu, na primjer, stranačka scena nije tako fragmentirana. Ipak, Puljak je svoju kampanju fokusirao na sukob s lokalnom organizacijom stranke s kojom je na nacionalnoj razini u koaliciji, i s čije je liste izabran u parlament", kaže Gjenero.

Većim problemom od neodržavanja sučeljavanja smatra nemogućnost formiranja većine u budućoj gradskoj skupštini. Ta je scena vrlo moguća zbog konfrontacija stranaka.

Ističe da mali gradovi i općine, za razliku od velikih, nemaju problem fragmentiranosti političke scene jer ondje izbori nisu metoda stjecanja prostora u javnosti, kao što u nekim većim gradovima jesu.

Veći broj kandidata - manja ugroza za aktualnu vlast

"Velik broj neozbiljnih kandidata utječe na autoritet i uvjerljivost onoga tko "brani poziciju", a debata je forma 1:1 i u njoj može u prednosti biti izazivač koji zna otvoriti probleme javnih politika vođenih u prethodnom razdoblju i ponuditi alternativne javne politike", kaže Gjenero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moram osvijestiti da problemi koji proizlaze iz izbornog sustava i disfunkcija stranačkog sustava u Hrvatskoj bitno utječu na to kako izgledaju predizborne kampanje. Ne možete imati uvjerljive kampanje u velikim gradovima i u županijama, gdje sustav ne može funkcionirati bez stranaka, ako nemate funkcionalan stranački sustav", zaključuje analitičar Gjenero.

POGLEDAJTE VIDEO: Politički izazivači iskoristili sunčanu subotu: 'Bježi od sučeljavanja, kao što bježi od građana'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
VZP
USKORO
VOYO logo
Još iz rubrike
OSZAR »